Juh paraziták

Szarvasmarha és juh parazita,
Ez a közzétett változatellenőrizve : Pontosság Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez A kergekór vagy kergeség görög eredetű tudományos nevén coenurosis főként a fiatal juhokszórványosan egyéb kérődző állatok paraziták által előidézett központi idegrendszeri betegsége. A betegség kialakulásáért a kutyában élősködő galandférgek egyike, a kergeféreg Taenia multiceps egy bizonyos fejlődési alakja, borsókalárvái felelősek, amelyek a kutya elhullajtott bélsarával szennyezett fűvel, szénával vagy vízzel kerülnek a köztesgazdaállat emésztőrendszerébe.

Részletek Megjelent: Magyarországon igen csekély számú parazitavizsgálati eredmény áll rendelkezésre, átfogó, tematikus vizsgálat pedig talán az as évektől nem is készült. A kiskérődzők parazitafertőzöttsége nagyon sok tényezőtől függ, és ezért telepspecifikus állategészségügyi probléma.

juh paraziták

A Debreceni Egyetem AKIT Karcagi Kutatóintézete óta vizsgálja a juhok belső parazitafertőzöttségét, annak éves változását, a parazitafertőző juh paraziták túlélőképességét, valamint a kritikus periódusokat.

Vizsgálataik juh paraziták igazolják, hogy a vizsgált területen a meghatározó endoparazitás megbetegedések a gócos tüdőférgesség, gyomor és bélférgesség, valamint a kokcidiózis.

A legkomolyabb fertőzési veszélyt jelentő májmétely Fasciola hepatica és a gyomor és bélférgességet okozó fonálférgek közzé tartozó Haemoncus contrortus fajok azonban nem voltak jelen a vizsgált területen óta.

juh paraziták

A vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy a fertőzések intenzitása, annak súlyossága összefüggésben áll a legeltetéssel és az időjárási viszonyokkal. Az ősszel ürített bélsárból ugyanis tavasszal, az időjárás kedvezővé válásával akár hónapig is folyamatosan kelnek ki a fertőző juh paraziták. Egy fertőzött területen tehát előfordulhat, hogy már a legelőre való kihajtást megelőzően is hemzsegnek a lárvák.

Juh állomány paraziták Dr. Merényi László

Ehhez a megfelelő hőmérséklet, az árnyékos és kedvező nedves környezetet biztosító friss legelő biztosít optimális életfeltételt a parazitáknak. Gyomor bélféreg pete, Juh paraziták Mariann A tavaszi, friss legelőre kihajtott állatok fertőzését követően a gyepek bélsár általi visszafertőzése gyorsan megtörténik, amely gyorsíthatja a juhok egyre súlyosabb fertőzését, különös tekintettel juh paraziták fiatal, első alkalommal juh paraziták állatok esetében.

juh paraziták

A száraz, forró nyár és az alacsony fűmagasság nem kedvez a parazitáknak. Gyanú esetében szükséges az ellátó állatorvos segítségével parazitapete-számlálást elvégeztetni bármely NÉBIH laboratóriumban.

Juh betegségek A szervezetet károsító külső vagy belső tényező k hatására alakulnak ki, amelyek lehetnek fertőző és nem fertőző eredetűek. A fertőző kórokok lehetnek vírusok, baktériumok, gombák, paraziták.

Hangsúlyozandó, hogy az alá nem támasztott betegség elleni védekezés indokolatlan költségnövelő tényező, továbbá rezisztens parazitatörzsek kialakulását és felszaporodását segíti. A pontos diagnózis birtokában, egy bizonyítottan fennálló fertőzés esetében az állatorvos a fertőzés súlyosságának, gyakoriságának és a fajösszetételnek megfelelően hozhat megalapozott döntést a kezelés szükségességéről és a hatékony szerhasználatról.

Cigája juh nyírás, Lakatos brigád Túrkeve, Lőcsei Antal juhain Sándorfalva

Tiszteljük a juhászok közötti, generációkról-generációkra átadott tapasztalatot és alapozzunk a hagyományos tudásra, azonban javasolt időről-időre felülvizsgálni a tenyésztésben valamint állategészségügyi kezelésekben alkalmazott módszereinket!

Fontos információk